tisdag 29 sep, 2026

Protester mot Heathrow-bygge avvisas

Dela

En tredje landningsbana på Heathrow-flygplatsen har kommit ett steg närmare att bli verklighet sedan Högsta domstolen avvisat försök att sätta stopp för planerna. Heathrow, som ligger väster om London, är Europas mest trafikerade flygplats.

Förra året beslutade det brittiska parlamentet att gå vidare med bygget av landningsbanan, vilket väntas kosta motsvarande runt 170 miljarder kronor.

Planerna har dock hindrats av motstånd från lokala aktörer och miljöorganisationer som anser att en ny landningsbana skulle påverka luftkvaliteten, klimatförändringar och ljudnivåer.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Sverige noterade 31,2 miljoner kommersiella gästnätter under sommaren 2026, vilket är nytt rekord. Det är...
Certifieringen av Boeing 737 Max 10 försenas ytterligare efter att ett nytt mjukvaruproblem upptäckts. Den...
Rymdfarkosten Starship har skjutits upp från basen i Texas. Nu ska göra sex varv runt...
Från september till december pågår den traditionella druvskörden Rtveli i Georgien. Skörden inleds i Kakheti...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy