onsdag 12 aug, 2026

Resboom för Kina under nyåret

Dela

Trots att landets ekonomi är svajig reser Kinas befolkning allt oftare utomlands.

Under den kinesiska nyårshelgen i början av februari steg antalet in- och utresor i landet med 11 procent jämfört med föregående år, och mer än tolv miljoner människor reste över landets gränser. Av dessa resor stod kineserna själva för över sju miljoner, vilket var en ökning med 16 procent.

Det ökade resandet sker trots att landets ekonomi tappat fart på senare tid.

De populäraste resmålen för boende i Kina var Thailand, Japan, Vietnam och Sydkorea. År 2017 gjorde kineserna 143 miljoner turistresor utomlands och lade ut mest pengar i hela världen på internationella turistresor.

Det kinesiska nyåret är en av landets stora högtider då över en fjärdedel av befolkningen reser inom landet för att besöka familjemedlemmar.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

World Sustainable Travel & Hospitality Awards har öppnat anmälan till 2026 års program. Organisationer och...
Svenskarnas mobilsurfande utomlands fortsätter att öka. Under de två första veckorna i juli ökade Tele2-...
AI har snabbt blivit en del av reseplaneringen, men resenärerna är betydligt mer försiktiga när...
I Västeuropa har ihållande högtryck gjort perioden juni-juli till den varmaste hittills, enligt EU:s klimattjänst...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy