lördag 12 jul, 2025

Resebolaget bekräftar uppköpssamtal – rusar 20 procent

Dela

Foto:thomascook

Det brittiska resebolaget Thomas Cook, som i Sverige har verksamhet under bolagsnamnet Ving, bekräftar att samtal påbörjats med kinesiska Fosun angående ett uppköp av den krisande charterverksamheten.

Fosun, som är Thomas Cooks största aktieägare, kan inom kort komma att lämna ett bud på reseoperatören, skriver Thomas Cook i ett pressmeddelande. Det råder dock ingen fullständig klarhet om eller när detta kommer ske, skriver bolaget vidare.

Redan i april uppgavs Fosun vara på väg att lägga bud på bolaget, liksom bland annat Wallenbergssfärens riskkapitalbolag EQT.

Thomas Cook har stått för dubbla vinstvarningar, stora förluster och drabbats av sänkt kreditbetyg under 2018 och har ett stort behov av kapital. I branschen har också främsta konkurrenten Tui vinstvarnat flera gånger under året, samtidigt som flera flygbolag gått i konkurs. 

Aktien har det senaste året rasat med 85 procent. I Londonbörsens öppning på måndagen steg aktien dock cirka 20 procent.

Källa:nyhetsbyråndirekt

Dela

Relaterade inlägg

Berusade medresenärer, skrikande barn och dålig lukt toppar listan över vad svenskarna stör sig mest...
USA kommer att höja priset på ESTA, det elektroniska systemet för resegodkännande som krävs för...
Turismen i Härnösand visar stark tillväxt. Under årets fem första månader har kommunen haft 34 570...
Efter flera års arbete öppnar nu Jernhusens nya stationshus i Varberg. Ett 2800 kvadratmeter stort...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy