fredag 26 jun, 2026

Resejättens konkurs ödelägger turismen i Gambia

Dela

Foto.ving

Turismsäsongen låg precis framför Gambia när bakslaget kom – 45 procent av alla turister försvann på ett bräde i och med Thomas Cooks konkurs. Det rapporterar Quartz Africa. 

Gambias regering, under demokratiskt valda Adama Barrows ledning, säger att de noggrant följer utvecklingen i den olyckliga situation som ”Gambias ekonomis hjärta” hamnat i och som är en chock för både jobbmarknaden och ekonomin i stort. 

Gambiska hotell är fullbelagda till 90 procent under vinterhalvåret och 45 procent av alla turister stod Thomas Cook för, enligt regeringen. 

Turismminister Amat N.K Bah sammankallade omgående ett krismöte för att hitta en med hotellägare och representanter från Internationella Valutafonden, EU, Världsbanken och franska finansdepartementet. En möjlig strategi är att förmå andra flygbolag att öka antalet flighter till landet.

Turism står för mer än 20 procent av Gambias BNP enligt Enligt FN:s organ för handel och landet har inga stora naturtillgångar som dess grannländer. 

Källa:di.se

Dela

Relaterade inlägg

Efter de omfattande skogsbränderna på Rhodos sommaren 2023 inleder TUI nu ett nytt återplanteringsprojekt för...
SMHI varnar för höga temperaturer i stora delar av Götaland till helgen. ”Det är inte omöjligt...
Med anledning av säkerhetsläget i området vid gränsen mellan Colombia och Panama avråder UD från...
En hedgefond sålde aktier i biluthyrningsfirman Avis efter att aktien rusade i våras. Det fick...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy