fredag 5 dec, 2025

Ryanair kommer sänka passagerarprognos för 2025

Foto:Ryanair

Dela

Lågprisflygbolaget Ryanair kommer att behöva sänka sin prognos för nästa års passagerartrafik på grund av att Boeing är sena med sina leveranser. Det säger bolagets vd Michael O’Leary till Reuters.

”Vi skulle ha fått 20 leveranser före slutet av december. De kommer förmodligen nu i januari och februari, och det är bra. Vi kommer att ha dem i tid till nästa sommar. Den stora frågan för Ryanair är att vi ska ha 30 flygplan i mars, april, maj och juni nästa år, och hur många av dem kommer vi att få?” sa O’Leary till Reuters. 

Han uppger att bolaget i år drabbats av förseningar med betydande ökade kostnader som följd.

”Jag tror att vi helt klart kommer att minska vår trafiktillväxt för nästa år, eftersom jag inte tror att vi kommer att få alla dessa 30 flygplan”, tillade han.

O’Leary sade att han under sina 30 år i branschen aldrig hade sett kapacitetsbegränsningar i den nuvarande omfattningen.

Källa:FinWire-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Emirates introducerar nu Emirates Asia Pass – en ny reseprodukt som gör det möjligt för svenska resenärer...
I November hade Norwegian 1,5 miljoner passagerare medan Widerøe hade 324 000 passagerare. Totalt hade...
Det amerikanska flygbolaget Southwest Airlines kommer nästa år att kräva att storväxta passagerare bokar och...
Många reser i väg för att fira jul och nyår på annan ort. Nu skickar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy