tisdag 20 okt, 2026

Ryanair sänker på nytt passagerarprognosen

Dela

Foto:ryanair

Irländska lågprisflygbolaget Ryanair har kapat sin årsprognos för antalet passagerare med 10 miljoner till 50 miljoner. Det uppger vd Michael O’Leary till Reuters på onsdagen.

Det är en ny nedrevidering gentemot den föregående prognosen från i juli. Det pågående räkenskapsåret avslutas den 31 mars 2021.

Ryanair har liksom hela flygbranschen i år fått hantera coronapandemin och reserestriktionerna relaterade till den. I ett uttalande uppgav Michael O’Leary att hela vintersäsongen 2020 i princip blir en nedskrivning. Han ser i genomsnitt fem miljoner passagerare per månad under perioden.

Ryanair har i år fått göra flera nedrevideringar av passagerarprognosen. I maj trodde bolaget att det skulle flyga 80 miljoner passagerare under innevarande räkenskapsår.

Källa:finwire

Dela

Relaterade inlägg

VIVA Cruises växlar upp sitt Europaprogram och presenterar 325 flodkryssningar med sju fartyg under jubileumsåret...
Egyptens turism fortsätter att växa. Under årets första nio månader tog landet emot 14,4 miljoner...
Efter starka tidiga bokningar utökar Jet2 sitt program till Tunisien. Över 32 000 extra flygstolar...
TUI River Cruises lanserar sitt största program hittills inför sommaren 2028. Flottan växer till tio...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy