fredag 9 okt, 2026

SAS förteget om medlingsförsök

Dela

Foto:sas

Under måndagen drog medlingsförhandlingarna mellan piloterna och flygbolaget SAS i gång, enligt Medlingsinstitutet.

SAS avböjer att kommentera.

– Vi ska träffa medlarna nu mitt på dagen för en genomgång av läget. Sedan är det tänkt att medlingsförhandlingarna drar igång, sade Medlingsinstitutets chefsjurist Per Ewaldsson på måndagsmorgonen.

Först ut var arbetsgivarsidan, det vill säga SAS, och mötet skedde hos flygbolaget.

– Sedan kommer man att ta piloterna strax därefter, om det blir i dag eller i morgon är jag lite osäker på, säger Ewaldsson.

SAS kommunikationsdirektör Karin Nyman vill inte kommentera vad som sagts eller hur samtalen fortskrider. 

TT har utan framgång sökt SAS-sektionen på Svensk pilotförening och Medlingsinstitutet för en kommentar.

Det var i förra veckan som pilotfacket varslade om strejk från och med den 29 juni, ett kraftigt bakslag för flygbolaget SAS som nyligen presenterade delårssiffror som visade på fortsatt kraftig ekonomisk förlust för bolaget.

Det har uppskattats att en strejk kan komma att påverka omkring 250 avgångar och 45 000 resenärer dagligen. 

Medlingsinstitutet utsåg i fredag tre medlare i konflikten: Jan Sjölin tidigare avtalssekreterare i Kommunal, Claes Stråth, före detta generaldirektör för Medlingsinstitutet, samt Cecilia Fahlberg Pihlgren, tidigare ordförande för Unionen.

Då konflikten även berör parter med kollektivavtal i Norge och Danmark är det även lokala medlare för respektive land.

– Vi kommer naturligtvis se till att de andra länderna är informerade om vad som sker här i Sverige, säger Per Ewaldsson.

Källa:DI.SE-TT

Dela

Relaterade inlägg

Icelandair fortsätter att bygga ut sitt nordamerikanska nät och lanserar en ny direktlinje mellan Reykjavik...
LOT Polish Airlines öppnar en ny året runt-linje mellan Warszawa och Bangkok den 7 oktober...
Lufthansa Group ökar kapaciteten till Japan sommaren 2027 och kommer att erbjuda upp till 50...
Southwest Airlines har lanserat ett plugin i ChatGPT där resenärer kan söka destinationer och jämföra...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy