lördag 8 aug, 2026

SAS fortsätter ställa in avgångar

Foto: SAS

Dela

De höga priserna på flygbränsle får SAS att ställa in avgångar även i maj, meddelar flygbolaget.

”Vi gör justeringar på utvalda rutter, främst där det finns möjlighet att boka om, för att kunna upprätthålla flexibiliteten för våra kunder”, skriver SASpresschef Alexandra Lindgren Kaoukji i ett pressmeddelande.

Vilka och hur många avgångar det rör sig om framgår inte.

Enligt SAS är detta proaktiva åtgärder för att kunna prioritera och skydda semestertrafiken så att resenärerna ”kan planera sina resor i sommar utan oro”.

Det höjda flygbränslepriset är en effekt av Irankrigets utbrott, vilket har begränsat tillgången på oljeprodukter.

I april ställde SAS in 1.000 avgångar av samma anledning. Då sa bolagets vd Anko van der Werff att det kan jämföras med att SAS ”har 800 flyg per dag”.

Flygexperten Jan Ohlsson spådde att SAS skulle ställa in fler avgångar när han intervjuades av Di förra veckan.

”Jag är helt övertygad om att SAS tvingas kapa fler avgångar. Att de bara ställer in 1.000 flygningar – det är osannolikt att det håller. Med de här höga bränslepriserna bör de också få en ’Lufthansa-situation’”, sa han då, och syftade på att tyska Lufthansa tvingats ställa in 20.000 flygningar till och med oktober.

Källa:DI-TT.SE

Dela

Relaterade inlägg

SAS
SAS har nått en ny överenskommelse med de norska fackförbunden Fellesforbundet och Parat om ett...
TAP Air Portugal utökar sitt lojalitetsprogram TAP Miles&Go genom ett nytt samarbete med Airbnb. Medlemmar...
Norse Atlantic Airways noterade i juli sin högsta enhetsintäkt hittills i det egna linjenätet. Intäkten...
Finnair hade 1,24 miljoner passagerare i juli 2026, en ökning med 9,3 procent jämfört med...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy