tisdag 31 mar, 2026

SAS och kabinanställda i Norge överens

Dela

Foto:SAS

Jultrafiken i flygbolaget SAS norska verksamhet ser ut att kunna förlöpa utan strejkhot.

Flygbolaget är överens med de två norska facken för kabinpersonalen och har undertecknat ett kollektivavtal som löper till mars 2024.

Avtalet innehåller en löneökning på 3,7 procent.

”Det har inte varit aktuellt för oss att gå ned i lön. Vi har fått på plats ett avtal och säkrat våra medlemmar en moderat lönelyft som är i linje med övriga samhället”, säger Bjarte Stedje, som leder ena fackförbundet Norsk kabinforening.

SAS förhandlingschef Svein Henriksen tycker att avtalet är viktigt och betonar att SAS står inför en historiskt krävande situation efter två år med pandemi, och att alla parter måste bidra om bolagets rekonstruktion ska lyckas.

”Vi kommer nu att fortsätta arbetet med rekonstruktionsplanen för SAS och säkra att vi levererar den i sin helhet. Och inte minst för att ta hand om våra resenärer och den viktiga jultrafik som nu står för dörren”, säger han.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

SAS 80 år
SAS markerar starten på sitt 80-årsjubileum med ett specialmålat Airbus A330-300 för att uppmärksamma åtta...
Finnair etablerar sig på Umeå Airport och lanserar en ny flyglinje inför sommaren 2026. Från...
Etihad airways
Etihad Airways fortsätter sin expansion i USA och har nu lanserat en ny linje till...
brandbeatss air india
Air India Express har presenterat The Flying Canvas, ett Boeing 737-8 med specialdesignad konstfolie –...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy