tisdag 15 sep, 2026

SAS ökar kapaciteten till Skellefteå – sätter in större flygplan

Foto:niklas-jonasson

Dela

SAS utökar trafiken till och från Skellefteå Airport med fler flygstolar och större flygplan. Satsningen startar den 25 oktober i samband med vinterprogrammet 2026/2027 och innebär en betydande kapacitetsökning jämfört med föregående vinter.

Efter en period av hög beläggning på flygningarna till och från Skellefteå väljer SAS att öka kapaciteten. Flera avgångar som tidigare genomförts med mindre turbopropflygplan kommer att trafikeras med större Airbus A320 och Embraer 195.

Bakom satsningen ligger enligt Skellefteå Airport ett växande behov av flygförbindelser, bland annat till följd av nya och pågående industrietableringar och förväntad regional tillväxt.

Flygplatsen uppger att passagerartrafiken nu närmar sig nivåerna före coronapandemin. Northvolts konkurs medförde en tillfällig nedgång i resandet, men utvecklingen uppges åter ha vänt.

– Vi ser ett ökat intresse för resor till och från Skellefteå och är glada över att kunna stärka vårt erbjudande i regionen. God tillgänglighet och starka förbindelser är viktiga för både människor och näringsliv, säger Henrik Winell, Vice President Network på SAS.

Embraer 195 sätts in på linjen

Från vinterprogrammet 2026/2027 kommer SAS bland annat att använda Embraer 195 på vissa avgångar till och från Skellefteå. Även Airbus A320 ska ersätta mindre turbopropflygplan på flera flygningar.

Skellefteå Airport och SAS har under en längre tid fört diskussioner om behovet av större kapacitet.

– Under det senaste året har flygningarna till och från Skellefteå haft en hög fyllnadsgrad, och vi har därför haft en aktiv dialog med SAS om behovet av ökad kapacitet. Jag är mycket glad över dagens besked, som innebär fler flygstolar och bättre tillgänglighet för hela Skellefteåregionen, säger Robert Lindberg, vd för Skellefteå Airport.

Den utökade vintertrafiken börjar den 25 oktober

Dela

Relaterade inlägg

Wizz Air öppnar en ny direktlinje mellan Malmö och Pristina den 15 december 2026. Linjen...
Air Baltic har ansökt om konkursskydd enligt Chapter 11 i USA för att genomföra en...
SAS
SAS rekonstruktion i USA medförde kostnader på över 6 miljarder kronor, enligt en granskning av...
Etihad Airways investerar 20 miljarder dollar i nya flygplan och kundupplevelsen. Som en del av...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy