lördag 10 okt, 2026

SAS-plan vände i luften efter motorproblem

Dela

Foto:sas

Klockan 21.15 lyfte ett SAS-plan från Arlanda för att flyga mot danska staden Billund.

Men bara 30 minuter efter start fick planet vänta – på grund av ett motorproblem.

– Det har vänt på grund av att man har upptäckt ett motorproblem. Man bestämde sig för att gå tillbaka och landa och byta flygplan, och låta passagerarna åka med ett annat säger Alexandra Lindgren Kaoukji, presschef på Sas.

Vilken typ av motorproblem står ännu inte klart. Men hon vill försäkra om att det inte är någon typ av nödläge som inträffat.

– När får en indikation så ser man till att landa så snart som möjligt, så tillkallar man tekniker och så får man reda på vad det beror på.

Swedavia bekräftar uppgifterna.

– Planet landade och det var en normal landning, säger Ellen Laurin, pressansvarig på Swedavia.

Källa:aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Norse Atlantic Airways ökade sin enhetsintäkt, TRASK, med 35 procent i september till 5,8 amerikanska...
Visit Sweden lanserar den 29 september den globala kampanjen ”The Introvert Travel Agency”, som ska...
Sverige noterade 31,2 miljoner kommersiella gästnätter under sommaren 2026, vilket är nytt rekord. Det är...
Certifieringen av Boeing 737 Max 10 försenas ytterligare efter att ett nytt mjukvaruproblem upptäckts. Den...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy