torsdag 2 apr, 2026

SAS rekonstruktionsplan godkänd

Dela

Stockholms tingsrätt har godkänt flygbolaget SAS rekonstruktionsplan, enligt ett pressmeddelande. Bolaget har ansökt om avnotering.

Flygbolaget SAS skriver att alla aktier och hybridobligationer kommer att bli inlösta och indragna i samband med rekonstruktionen. 

I samband med detta meddelar SAS att de har ansökt om att avnoteras Stockholms-, Köpenhamns- och Oslobörsen, samt om avnotering av SAS noterade kommersiella hybridobligationer från Stockholmsbörsen. Villkorat att beslutet om rekonstruktionsplan vinner laga kraft.

Sista dagen för handel på börsen förväntas äga rum två handelsdagar efter att rekonstruktionsplanen vinner laga kraft.

I den nya kapitalstrukturen ingår danska staten, KLM Air France, den internationella finansiären Castlelake och den danske miljardären Henrik Lind.

Källa:DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Air-France-KLM-Aviator-Airport-Alliance-Ground-Handing (1)
Aviator Airport Alliance har förnyat och utökat sitt avtal med Air France–KLM om marktjänster i...
flyadeal
JEDDAH – Det saudiska lågprisflygbolaget flyadeal har presenterat en ny uniform för sin kabinpersonal, som...
En flygvärdinna på SAS omhändertogs på grund av fylleri i samband med en flygning i...
SAS 80 år
SAS markerar starten på sitt 80-årsjubileum med ett specialmålat Airbus A330-300 för att uppmärksamma åtta...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy