torsdag 30 apr, 2026

SAS rekonstruktionsplan godkänd

Dela

Stockholms tingsrätt har godkänt flygbolaget SAS rekonstruktionsplan, enligt ett pressmeddelande. Bolaget har ansökt om avnotering.

Flygbolaget SAS skriver att alla aktier och hybridobligationer kommer att bli inlösta och indragna i samband med rekonstruktionen. 

I samband med detta meddelar SAS att de har ansökt om att avnoteras Stockholms-, Köpenhamns- och Oslobörsen, samt om avnotering av SAS noterade kommersiella hybridobligationer från Stockholmsbörsen. Villkorat att beslutet om rekonstruktionsplan vinner laga kraft.

Sista dagen för handel på börsen förväntas äga rum två handelsdagar efter att rekonstruktionsplanen vinner laga kraft.

I den nya kapitalstrukturen ingår danska staten, KLM Air France, den internationella finansiären Castlelake och den danske miljardären Henrik Lind.

Källa:DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Europeiska flygbolag riskerar att gå omkull om inte priset på flygbränsle faller tillbaka, varnar Ryanairs...
Den europeiska flygplanstillverkaren Airbus redovisar intäkter för det första kvartalet 2026 på 12,7 miljarder euro,...
SAS Trends 2026
Efterfrågan på resor till Skandinavien fortsätter att öka. Sverige, Norge och Danmark noterade samtliga rekord...
Norwegian Q1 2026 Report
Norwegian-koncernen presenterade idag sitt resultat för första kvartalet 2026 med ett starkt resultat för det...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy