onsdag 29 jul, 2026

SJ lägger ner sitt regionaltåg mellan Stockholm och Uppsala

Foto: Stefan Nilsson

Dela

Två avgångar i timmen åt båda hållen tar tusentals resenärer mellan städerna varje dag. Men inte länge till, nu skrotar nämligen SJ den populära ”Uppsalapendeln”, det rapporterar DN.

SJ har länge kört trafik mellan Stockholm och Uppsala med sina regionaltåg. De kallar det för ”Uppsalapendeln” men det är inte samma som SL:s pendeltåg som också trafikerar samma sträcka.

Anledningen är framförallt hårdare konkurens från Mälartåg. Enligt SJ:s vd Monica Lingegård förlorar SJ 50 miljoner kronor om året på att upprätthålla trafiken. Hon menar att det vore oansvarigt att låta trafiken fortgå.

– Vi får inte ihop det. Och att låta det kosta så mycket pengar går inte. Då blir det mitt ansvar att lägga ner det här, säger hon till DN

Källa:Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Flera Öresundståg har ställts in på västkusten under söndagskvällen, skriver Hallands Nyheter. Anledningen ska vara...
Sedan 14-tiden i går har tågtrafiken över Öresundsbron varit helt inställd. Trafiken skulle ha kommit igång...
Värmeböljan ställer till det för tåg- och vägtrafiken. Risken för bland annat solkurvor gör att...
Det är stopp i tågtrafiken mellan Malmö och Stockholm.  Stoppet beror på att en resenär larmade...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy