fredag 27 mar, 2026

Skånskt tågstopp kostar tiotals miljoner

Dela

Slutnotan för det långvariga tågstoppet efter branden i Hässleholm kommer att landa på minst tio miljoner kronor för Skånetrafikens del, enligt en första bedömning.

Det handlar om ersättningsbussar, extrapersonal, bortfall av intäkter och ersättning till resenärer som drabbats av förseningar.

”Det här är en av de största störningarna vi har haft, jag kan inte komma ihåg en störning som är så här stor”, säger Mikael Espling, affärschef för Öresundstågen vid Skånetrafiken, till SVT Nyheter Skåne.

Branden i en industribyggnad intill järnvägsspåren den 14 augusti stoppade all tågtrafik genom Hässleholm i nästan en vecka.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Arilds vingård travelreport
Intresset för svenska viner har vuxit de senaste åren, inte minst efter att vinet Immelen från Kullabergs vingård i...
De första veckorna efter krigsutbrottet i Mellanöstern visar en tydlig förändring i nordiska resvanor. Nya...
Påskresorna ökar i år. Enligt resebyrån Ticket bokar fler svenskar utlandsresor inför det kommande lovet –...
I en tid präglad av geopolitisk oro, ekonomisk osäkerhet och snabb teknikutveckling förändras människors syn...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy