lördag 14 feb, 2026

Slagsmål i cockpit – piloter får sparken

Dela

Foto:Jet Airways

Det indiska flygbolaget Jet Airways har avskedat två piloter sedan det kommit fram att de bråkat i cockpit och under en kort stund lämnat spakarna helt obemannade.

Incidenten inträffade på nyårsdagen, under en flygning mellan London och Bombay.
En av de två piloterna, en man, ska ha slagit till sin kvinnliga kollega i samband med en hetsig diskussion. Den kvinnliga piloten lämnade då cockpit i tårar och fick övertalas av den övriga besättningen att återvända till spakarna. Vid ett tillfälle gick även den manlige piloten ut ur cockpit, och lämnade alltså spakarna obemannade, enligt lokala medier.

Direkt efter händelsen fråntogs de båda piloterna rätten att flyga. Bolaget beskriver bråket som ett ”missförstånd” och uppger att de två numera avskedade piloterna snabbt blev sams igen.

Källa:TT-AFP

Dela

Relaterade inlägg

Ryanair förbjuder nu varma drycker ombord, som kaffe. Den som bryter mot förbudet riskerar böter. Reglerna införs...
Piloter vid den tyska flygplansjätten Lufthansa planerar att gå ut i strejk på torsdag. Beskedet kommer...
Wizz Air fortsätter att expandera på Stockholm Arlanda och öppnar ytterligare en direktlinje från flygplatsen....
Ett passagerarplan från Åbo i Finland har fått problem med en motor. – Det har fått...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy