lördag 14 mar, 2026

Sökinsats efter turistubåt utökas

Dela

Foto:OceanGate’

Den amerikanska kustbevakningen utökar sökinsatsen efter den turistbåt som försvann på väg mot Titanics vrak i söndags, enligt uppgifter till Sky News. 

Myndigheterna ska utöka möjligheterna till att söka i djupare vatten, skriver Sky News. 

Tidigare har det rapporterats att ett område i storlek med delstaten Connecticut söktes igenom under natten, enligt CNN, 

USA:s kustbevakning har skickat ut Herkulesplan för att söka av havsytan vid platsen där ubåten sänktes ned och den kanadensiska kustbevakningen har satt in flyg som använder sig av bojar utrustade med ekolod, skriver TT. 

Ytterligare räddningsfartyg har skickats till platsen, men det kan ta flera dygn för dem att nå fram.

Källa:Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Medan flera flygbolag varnar för dyrare biljetter på grund av ökade bränslekostnader, försäkrar Apollo att...
Det oroliga omvärldsläget gör att allt fler svenskar väljer att semestra på hemmaplan. Sedan attackerna...
Korea Tourism Organization (KTO) har beslutat att förnya sitt samarbete med AVIAREPS, den största globala...
Höganäs kommun har gett grönt ljus för alkoholservering på morgonen.  – Det kan väl vara trevligt,...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy