torsdag 22 okt, 2026

Sökinsats efter turistubåt utökas

Dela

Foto:OceanGate’

Den amerikanska kustbevakningen utökar sökinsatsen efter den turistbåt som försvann på väg mot Titanics vrak i söndags, enligt uppgifter till Sky News. 

Myndigheterna ska utöka möjligheterna till att söka i djupare vatten, skriver Sky News. 

Tidigare har det rapporterats att ett område i storlek med delstaten Connecticut söktes igenom under natten, enligt CNN, 

USA:s kustbevakning har skickat ut Herkulesplan för att söka av havsytan vid platsen där ubåten sänktes ned och den kanadensiska kustbevakningen har satt in flyg som använder sig av bojar utrustade med ekolod, skriver TT. 

Ytterligare räddningsfartyg har skickats till platsen, men det kan ta flera dygn för dem att nå fram.

Källa:Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Sverige registrerade 31,2 miljoner gästnätter under juni–augusti 2026. Det är 3,6 procent fler än under...
SkiStar lanserar all inclusive på SkiStar Lodge Lindvallen i Sälen under vintersäsongen 2026/2027. Det nya...
Japan tog emot 3,1 miljoner internationella besökare i september 2026. Det är fem procent färre...
Affärsreseföretaget BCD Travel utvecklar tillsammans med Amadeus och Sabre en ny tekniklösning som ska göra...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy