lördag 25 apr, 2026

Sommaren ger liten ljusning för handeln

Dela

Foto:fotoaukten

Tron på ökad försäljning under sommaren innebar något stigande framtidsutsikter för butiks- och e-handeln under juli, visar månadens Handelsbarometer. Ökningen sker dock från låga nivåer och framtidsutsikterna är fortsatt pessimistiska.

”Sommarhandeln är en viktig period för hela handeln. Ökad turism från såväl svenska som utländska turister till följd av en svag krona gör att besöken i landets butiker blir fler. De positiva signaler vi nu får är ytterst välkomna efter det stålbad som handeln förvisso fortfarande genomgår”, säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel, i en kommentar.

Indikatorvärdet för butikshandeln steg med 2,2 enheter till 80,0. E-handeln steg blygsammare med 0,8 till 86,5.

Partihandelns indikatorvärde sjönk i sin tur med 2,8 enheter till 80,8.

Resultaten innebär att svenska handlare haft en negativ syn på kommande tre månader utifrån försäljning, antalet anställda och verksamhetens lönsamhet 14 månader i följd.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Viking wellness är en av 2026 års mest omtalade resetrender enligt Condé Nast Traveler och Sverige ligger i...
Vid pyramiderna i Teotihuacán utanför Mexico City har en man skjutit flera personer, rapporterar Reuters. Enligt...
Fotograf: Lars Sjökvist / Visit Sweden
Trots ett osäkert världsläge med geopolitisk oro, stigande energipriser och ekonomiska utmaningar är intresset för...
Enligt resebyrån Ticket har vårens resebokningar ökat med 14 procent, och det är framför allt...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy