torsdag 16 okt, 2025

Spiltan har köpt 33 procent i AOB Travel

Foto: AOB Travel

Dela

Investmentbolaget Spiltan Invest har, i samband med en management buyout, förvärvat 33 procent av AOB Travel, som säljer resor över internet samt via egen resebyrå i Höllviken. 

Det framgår av ett pressmeddelande.

AOB Travel beskrivs ligga i framkant inom traveltech och ska fortsätta investera i teknik för att möta marknadens växande krav på digitala och skräddarsydda resemöjligheter, skriver Spiltan.

AOB Travels totala försäljning under 2023 uppgick till knappt 1,4 miljarder kronor, huvudsakligen över internet.

Övriga ägare är medgrundaren och tidigare vd:n Niklas Mattsson samt nuvarande vd:n Jonna Björkstrand. De båda blir i samband med investeringen ägare till en tredjedel vardera av bolaget.

Källa: Nyhetsbyrån Direkt-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Waymo, bolaget bakom självkörande taxibilar, planerar att nästa år ge sig in och konkurrera med...
Croatia Airlines, Kroatiska Turistrådet och Turistbyrån i Zagreb presenterade igår i Stockholm den nya året...
Intresset för att resa i höst är starkt. Enligt resebyrån Tickets senaste Sifo-undersökning planerar 34...
Sigtuna kommun har nyligen gett bygglov för det som ska bli Norra Europas största inomhusvattenland....

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy