fredag 28 aug, 2026

Störtflod i Himalaya – minst 160 döda

Foto:Kartdata googel

Dela

Flera hundra utländska turister saknas i Nepal, som har drabbats av dramatiska översvämningar och skred från bergskedjan Himalaya.

Minst 160 människor har bekräftats döda och förödelsen är stor i både Nepal och Tibet, enligt lokala medier.

Nepals turistmyndighet uppgav på onsdagseftermiddagen svensk tid att omkring 400 människor saknades, varav 341 utländska turister.

Sedan dess har ytterligare människor hittats döda.

I Nepal har totalt 157 kroppar grävts fram, uppger landets polis på onsdagskvällen svensk tid.

I Tibet har tre personer hittats döda, samtidigt som många fler fortfarande saknas, uppger kinesiska myndigheter.

Svenska utrikesdepartementet har inga uppgifter om skadade svenskar.

”UD står i kontakt med ambassaden i New Delhi och konsulatet i Nepal. Vi har i skrivande stund inga uppgifter om skadade eller omkomna svenskar”, skriver presstjänsten i ett mejl till TT.

Nepals premiärminister Balendra Shah manar till enighet.

”Jag ber er att ha tålamod. Regeringen tar fullt ansvar för räddningsarbete, vård, förnödenheter och husrum. Vid en katastrof som denna måste vi alla stå enade”, säger han i ett uttalande via sociala medier.

Även Kinas president Xi Jinping har beordrat en fullskalig sök- och räddningsinsats efter uppgifter om lerskred och döda människor i gränsområdet Gyirong i Tibet, skriver Kinas statliga nyhetsbyrå Nya Kina.

Tidningen The Kathmandu Post rapporterar om översvämmade floder, en förstörd vattenkraftanläggning, bortsvepta marknader och en 42 kilometer lång väg som sköljts bort.

EU har satt in unionens satellittjänst Copernicus för att bistå räddningsarbetet och står redo att bidra med ytterligare stöd, meddelar EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen.

Översvämningen uppges ha börjat i Tibet tidigt på onsdagen och snabbt fått floden Bhotekoshi i norra Nepal att stiga. Dussintals byar utefter flodstränderna drabbades. I Nuwakot, nordväst om Katmandu, sveptes människor och hela bostäder bort när vattennivån snabbt steg.

Vissa hann sätta sig i säkerhet, men i synnerhet äldre och barn rapporteras vara saknade. I Timure, nära gränsen mot Kina, saknas nio poliser.

Det finns ett antal teorier om vad som utlöst översvämningarna och skreden, enligt medier. En är att en islavin blockerat en flod i Himalaya, och till slut brustit. En annan handlar om att en glaciärsjö svämmat över. Händelsen kopplas också till de årliga monsunregnen.

Källa:DI-tt.se

Dela

Relaterade inlägg

Malta Tourism Authority blir ny Destination Partner till World Travel & Tourism Council, WTTC. Partnerskapet...
Ving och ägaren Nordic Leisure Travel Group, NLTG, omfattas av en EU-granskning av resebranschens sökordsannonsering....
2027 blir 2,4 miljoner svenska pass ogiltiga. Polisen varnar för att det kan bli långa...
Polen fortsätter att vinna mark som resmål bland svenska resenärer. Hittills i år har bokningarna...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy