måndag 15 jun, 2026

Strandade turister i stökigt Peru

Dela

De tusentals turister som varit strandade i Peru på kan nu lämna landet, rapporterar TT.

Omkring 4 500 turister, de flesta från USA och Europa, har varit fast på olika platser i landet eftersom tåg och flyg inte gått på grund av oroligheterna som följt efter att landets förre president Pedro Castillo avsatts och gripits.

Flera flygplatser har varit stängda men på fredagen öppnade Cusco-flygplatsen och de utländska turisterna kunde börja flyga ut.

– Senast på söndag kommer alla strandade turister att resa ut, sade turistministern Luis Fernando Helguero till den statliga nyhetsbyrån Adina.

Källa:Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Försenat bagage, dyra surfkostnader och nya inresekrav är några av de saker som kan ställa...
Camping är en populär fritidsaktivitet i Georgien, både bland landets invånare och turister. Med ett...
Nya turismräkenskaper på läns- och kommunnivå visar att turismens ekonomiska betydelse skiljer sig markant över...
Camping är idag det största semesterboendet i tre av fyra län under sommaren. Samtidigt fortsätter...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy