onsdag 19 nov, 2025

Strandade turister i stökigt Peru

Dela

De tusentals turister som varit strandade i Peru på kan nu lämna landet, rapporterar TT.

Omkring 4 500 turister, de flesta från USA och Europa, har varit fast på olika platser i landet eftersom tåg och flyg inte gått på grund av oroligheterna som följt efter att landets förre president Pedro Castillo avsatts och gripits.

Flera flygplatser har varit stängda men på fredagen öppnade Cusco-flygplatsen och de utländska turisterna kunde börja flyga ut.

– Senast på söndag kommer alla strandade turister att resa ut, sade turistministern Luis Fernando Helguero till den statliga nyhetsbyrån Adina.

Källa:Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Uteserveringar förbjuds i Florens historiska centrum. Det beror på klagomål från stadens invånare – men...
Under flera perioder under 2024 har anställda på Liseberg fått gratis åkpass och prova-på-paket.  Men dealen...
Populära skidorten Sölden inför alkoholförbud. Från och med den 1 december är det inte längre tillåtet...
Thailand är fortfarande ett av vinterns mest populära resmål, men inför årets säsong finns några...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy