söndag 22 feb, 2026

Svenskar längtar efter utlandsresor – nu ökar resebokningarna

Dela

Enligt Vagabonds årliga resebarometer gick resandet utomlands ner mellan 80 till 90 % under förra året. Per J Andersson som är redaktör på tidningen Vagabond, beskriver minskningen som något enastående.
– Inte sedan andra världskriget har resandet minskat så mycket under ett år.

Men nu börjar längtan efter att resa komma tillbaka bland svenskar. Enligt flera resebyråer har den senaste tidens besked om bland annat, vaccinpass, lett till en markant ökning av resebokningar inför sommaren. 

– I sommar kommer resandet öka jämfört med hur det var under 2020. Men vi kommer inte vara tillbaka på samma nivåer som det var före pandemin, säger Per J Andersson.

Källa:svt

Dela

Relaterade inlägg

Antalet utländska gästnätter i Sverige ökar. Enligt Tillväxtverkets siffror är ökningen de senaste tio åren...
Sex år har gått sedan det första coronafallet bekräftades i Sverige och pandemin förändrade vardagen...
Paradisstränderna i Varadero ligger nästan helt öde. Donald Trumps tullhot slår hårt mot Kubas turism. –...
Staden Amsterdam förbjuder reklam för fossila bränslen, kött och flygresor i stadens offentliga rum. Beslutet...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy