måndag 20 apr, 2026

Sydkorea slopar restriktioner

Dela

Sydkorea lättar på de flesta coronarestriktionerna i landet. Omikronvariantens spridning har minskat och från och med nästa vecka slopas gränsen för antalet personer på evenemang inomhus, som tidigare varit begränsat till tio. Barer, caféer och restauranger får åter hålla öppet efter midnatt.

Kravet på munskydd inomhus ligger kvar men kan tas bort inom två veckor om smittspridningen fortsätter att minska, säger hälsominister Kwon Deok-cheol.

Från och med nästa vecka tar man också bort ett förbud för större politiska demonstrationer och andra evenemang som varit begränsade till 300 deltagare.

Om en dryg vecka, 25 april, tillåts även personer att äta inomhus på biografer, inom religiösa församlingar samt på buss- och tågstationer.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Enligt resebyrån Ticket har vårens resebokningar ökat med 14 procent, och det är framför allt...
Japans turism fortsätter att växa, trots ett kraftigt tapp av besökare från Kina. Nya siffror...
United Spirit Nordic
Många ser Mauritius som en samlad destination, men öns karaktär skiftar markant beroende på om...
Det amerikanska taxi- och leveransbolaget Uber har åtagit sig att satsa över 10 miljarder dollar,...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy