fredag 9 maj, 2025

Sydkorea slopar restriktioner

Dela

Sydkorea lättar på de flesta coronarestriktionerna i landet. Omikronvariantens spridning har minskat och från och med nästa vecka slopas gränsen för antalet personer på evenemang inomhus, som tidigare varit begränsat till tio. Barer, caféer och restauranger får åter hålla öppet efter midnatt.

Kravet på munskydd inomhus ligger kvar men kan tas bort inom två veckor om smittspridningen fortsätter att minska, säger hälsominister Kwon Deok-cheol.

Från och med nästa vecka tar man också bort ett förbud för större politiska demonstrationer och andra evenemang som varit begränsade till 300 deltagare.

Om en dryg vecka, 25 april, tillåts även personer att äta inomhus på biografer, inom religiösa församlingar samt på buss- och tågstationer.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Thailand går från att vara en vinterfavorit till att nu också locka allt fler svenskar...
För första gången på 15 år ska Disney öppna en helt ny nöjespark. Den nya...
Vy flygbussarna tar ett nytt kliv i sin långa tradition av hållbarhetsarbete. Som första kommersiella...
Sedan Booking.coms första undersökning om konsumenternas inställning till att resa mer hållbart 2016 har nästan...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy