söndag 16 mar, 2025

Tallink Grupp förlänger charteravtal för fartyget Galaxy I

Foto: Tallink Grupp,

Dela

Tallink Grupp har förlängt sitt charteravtal med nederländska Slaapschepen Public BV för fartyget Galaxy I, som sedan september 2022 varit utchartrat till Nederländerna.

Enligt det nya avtalet kommer fartyget att vara utchartrat i ytterligare ett år från oktober 2024, med möjlighet till ytterligare förlängning i två perioder om 6 månader vardera. Galaxy I fungerar för närvarande som ett tillfälligt boende för asylsökande i Amsterdam.

– Vi är nöjda över att ha säkrat en förlängning av denna charter och samtidigt kunna bidra med en viktig boendetjänst som stöd för de nederländska myndigheterna. Galaxy I:s verksamhet i Amsterdam har fungerat smidigt de senaste åren, tack vare ett starkt samarbete med våra charterpartners och representanter från lokala myndigheter. Vårt team kommer att fortsätta arbeta för att upprätthålla samma höga servicenivå och professionella samarbete i Nederländerna, säger Paavo Nõgene, VD för Tallink Grupp.

Tallink Grupps fartyg Galaxy I är utchartrat till Nederländerna med fartygets tekniska besättning ombord. Utöver Galaxy I är även fartyget Silja Europa för närvarande chartrat till Nederländerna, där det tillhandahåller boende för asylsökande i Rotterdam fram till slutet av 2024.

Enligt Pressmeddelande.

Dela

Relaterade inlägg

Viking Line är Sveriges mest hållbara passagerarrederi enligt Sustainable Brand Index, som är Europas största...
Tallink Silja Line fortsätter sitt engagemang för barn med allvarliga sjukdomar och diagnoser genom att...
När resemässan Ferie for Alle går av stapeln i Herning den 21–23 februari kommer Stena Line att...
Eckerö Linjen vann på torsdagskvällen, för andra året i rad, utmärkelsen "Sveriges bästa rederi" under...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy