onsdag 18 jun, 2025

Tallink Grupps fartyg Superfast IX återvänder hem efter 15 år

Foto: Tallinksilja

Dela

Levererades av Tallink Grupps fartyg Superfast IX, som för närvarande heter Atlantic Vision, åter till företaget vid hamnen i Odense, Danmark. De senaste 15 åren har fartyget chartrats ut till Kanada och trafikerats mellan Newfoundland och Sydney, Nova Scotia.

Fartyget genomförde sin sista resa på den kanadensiska rutten den 15 mars i år, och lämnade Kanada i början av april. Den senaste månaden har fartyget legat förtöjt på varvet Fayard i Danmark. Där har det förberetts för att lämnas över till Tallink Grupp, inför att charteravtalet löper ut den 14 maj 2024.

Superfast IX avgår från Danmark redan idag, och förväntas ankomma till Tallinn på torsdag den 16 maj. I Tallinn kommer fartyget initialt att ligga i Paljassaares hamn tills beslut fattas om fartygets nästa verksamhet.

Enligt Pressmeddelande.

Dela

Relaterade inlägg

Viking Line förbereder sig för att starta en helt utsläppsfri trafik mellan Helsingfors och Tallinn....
De norska partierna Arbeiderpartiet (Ap), Senterpartiet (Sp) och Sosialistisk Venstreparti (SV) är överens om en...
Intresset för kryssningar utomlands ökar bland svenskarna. Enligt resebyrån Ticket har bokningarna av kryssningar i...
Pop-up-bastur överallt. Bastu i Eurovision Song Contest. Bastu i internationella medier. Bastur är just nu...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy