torsdag 10 sep, 2026

Tallink Silja-färja fick motorproblem på Östersjön

Dela

Tallinks färja Baltic Queen drabbades på måndagen av ett motorhaveri till havs, avbröt sin tur mot Stockholm och vände tillbaka mot hamnen i Tallinn i Estland.

– Det är ett extremt ovanligt tillfälle där tre av fyra motorer inte fungerar. Av säkerhetsskäl har man vänt tillbaka för att åtgärda problemen, säger Mats Lennartson, kommunikationschef på Tallink Silja.

Felet har inte utgjort någon fara för säkerheten ombord, understryker rederiet.

– Den går att styra men man vill inte åka genom skärgården i det tillståndet.

Färjan väntas åter i hamn vid 23-tiden. Ombord finns omkring 500 passagerare. De som skulle kliva av i Stockholm kommer att få resa på tisdagen, antingen med Baltic Queen eller med ett annat fartyg som ligger i kaj, uppger rederiet.

– Det blir en försening och fördröjning i turerna fram och tillbaka till Tallin. Gäster kommer att tas om hand om och boende finns ombord, säger Mats Lennartson.

Baltic Queen har kapacitet för 2 800 passagerare.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Viking Line genomför en större förändring av sin ledningsorganisation och bildar en ny central ledningsgrupp....
Finnlines har lanserat en ny bussförbindelse mellan Cityterminalen i Stockholm och Kapellskärs hamn. Satsningen ska...
Viking Line uppmärksammar Östersjödagen den 27 augusti genom att stödja organisationer på båda sidor av...
MSC Cruises gör förändringar i sitt kryssningsprogram inför vintern 2027/2028. MSC World Asia flyttas till...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy