onsdag 19 nov, 2025

Thailand lättar på covidregler för turister

Dela

Resenärer kommer snart inte behöva registrera sig inför resor till Thailand. Och väl på plats kommer man inte behöva gå omkring i munskydd.

Antalet covidfall i landet blir allt färre och regeringen har beslutat att häva restriktioner som gällt för människor som kommer från utlandet.

Munskydd har varit ett obligatorium i det offentliga sedan mitten av förra året, då deltavarianten av coronaviruset spreds i snabb takt. Framöver kommer det att rekommenderas på platser där många människor är i omlopp.

Från och med den 1 juli kommer inresande inte längre behöva registrera sig hos de thailändska myndigheterna med bevis på vaccinering och sjukförsäkring. Däremot kommer man att behöva visa ett vaccinbevis eller låta testa sig vid ankomst.

Mer än tre fjärdedelar av Thailands befolkning har fått två vaccinsprutor. Drygt 40 procent har fått även en tredje dos.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Uteserveringar förbjuds i Florens historiska centrum. Det beror på klagomål från stadens invånare – men...
Under flera perioder under 2024 har anställda på Liseberg fått gratis åkpass och prova-på-paket.  Men dealen...
Populära skidorten Sölden inför alkoholförbud. Från och med den 1 december är det inte längre tillåtet...
Thailand är fortfarande ett av vinterns mest populära resmål, men inför årets säsong finns några...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy