torsdag 10 sep, 2026

Tog springnota på 82.000 – fyra har gripits

Foto:Atmosfär

Dela

Det stora sällskapet åt och drack för drygt 82.000 kronor på juldagen. Men när det var dags att betala lämnade gästerna Malmökrogen Atmosfär. Nu har flera gripits efter den uppmärksammade springnotan.

Efter många turer har två män och två kvinnor gripits, uppger åklagare Henrik Nordquist.

”Ja, fyra personer har gripits nu på morgonen efter att jag anhållit dem i sin frånvaro”, säger han till TT och fortsätter:

”Det rör sig om män och kvinnor i 30- 40-årsåldern.”

En 42-årig man, känd seriebedragare som har avtjänat en rad fängelsestraff, misstänktes inledningsvis för springnotan. Det är oklart om samme man nu är en av de gripna – åklagaren är förtegen om fallet.

Det var på juldagskvällen 2023 som sällskapet, totalt 35 personer, åt middag på restaurangen i centrala Malmö. När det var dags att betala reste de sig från bordet och lämnade restaurangen i flera taxibilar.

42-åringen hävdade i efterhand att man kommit överens om att få betala via faktura – vilket restaurangägaren har förnekat.

De misstänkta ska enligt åklagaren förneka brott. Ärendet rubriceras som grovt bedrägeri.

”Det har framkommit sådant material som gör att man misstänker ett brottsligt förfarande. Jag bedömer det som grovt bedrägeri, det har varit systematiskt och förslaget”, säger Henrik Nordquist.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Finnair Plus och Radisson Rewards inleder ett nytt lojalitetssamarbete. Medlemmar kan växla poäng mellan programmen...
Katalonien vill gå från turistvolym till värde och locka fler resenärer utanför högsäsongen och Barcelona....
Escape Travel utökar sitt utbud för personer som reser på egen hand. Satsningen omfattar särskilda...
Catalan tourist board Travelreport
Katalonien vill gå från fokus på fler turister till att öka värdet av varje besök....

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy