onsdag 2 jul, 2025

Tornet i Pisa lutar några centimeter mindre

Dela


Det lutande tornet i Pisa har stabiliserats och till och med rätats upp en aning, meddelar den kontrollgrupp som i 17 år övervakat restaureringen av kampanilen som började byggas 1173.

Enligt den tekniske experten Nunziante Squeglia, professor vid universitetet i Pisa, har det 57 meter höga tornet rätats upp fyra centimeter tack vare ingenjörernas åtgärder, rapporterar italienska medier.

I januari 1990 stängdes det vita marmortornet eftersom lutningen var så stor — 4,5 meter från vertikallinjen — på grund av faran. Ett ras inom 20 år förutspåddes. Men i en räddningsaktion fick man lutningen att minska med 40 centimeter

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

I höst öppnar restaurangen Tawana på Malmö Centralstation. Det blir ett smakrikt tillskott till den...
Visit Skåne startar nästa fas för att testa Uncrowded. Det är en innovativ gratistjänst som...
Nordens marknadsledare på resevaluta, stärker sin närvaro på Arlanda med en ny butik i avgångshallen...
Researrangören Quality Travel arrangerade före pandemin resor från Skellefteå Airport till snösäkra Andorra och nu...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy