torsdag 27 nov, 2025

Trasig radar ställde till det på Arlanda

Dela

En markradar på Arlanda drabbades av tekniska problem under fredagskvällen, vilket i kombination med ett besvärligt väder ställer till problem för flygtrafiken runt om i landet.

Det tidigare besvärliga väderläget med dimma över Stockholm har lättat, men förseningarna kvarstår, säger Robert Pletzin, presschef på Swedavia, till TT.

”Flygtrafiken är åter i normal drift, men med vissa förseningar på upp till en timme på grund av den vädersituation som rått under dagen.”

Det finns ingen exakt prognos för när trafiken kan återgå till det normala.

”Men vi kommer komma ikapp med trafiken under kvällen.”

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Ett flygplan från LOT Polish Airlines har sladdat av banan på Vilnius flygplats, skriver litauiska Delfi. Flyget...
Sex flygbolag har ställt in resor till och från Venezuela sedan USA utfärdat en varning. Spaniens...
Den tyska flygjätten Lufthansa har lämnat in sin intresseanmälan för det portugisiska flygbolaget TAP. Även...
Qatar Airways ingår partnerskap med IHG Hotels & Resorts för att lansera en rad initiativ...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy