onsdag 3 sep, 2025

Turismbranschen hårt pressad – intäkterna rasade 41 miljarder

Dela

Foto:Visit Stockholm

Intäkterna från turismen i Stockholms län har minskat med 41 miljarder under pandemin, det motsvarar mer än en halvering mot året innan, det visar siffror från Visita.

Störst är tappet från de utländska turisterna, där intäkterna minskade med 80 procent, eller 22 miljarder. Men restriktionerna påverkade även den inhemska turismen.

– Det är ett ras vi aldrig tidigare sett som slår oerhört hårt mot jobb och företag i Stockholm. Men krisen fortsätter och risken är att ännu fler jobb försvinner om inte regeringens utlovade stöd betalas ut direkt, säger Jonas Siljhammar, vd Visita, i ett pressmeddelande.

Jonas Siljhammar menar att det är avgörande att restriktionerna lättas så snart smitläget tillåter, för att ha en chans att rädda jobb inför våren och sommaren.

Källa:svt.se

Dela

Relaterade inlägg

Apollo rapporterar en försäljningsökning på nästan 15 procent jämfört med förra året, och 8 av...
Sri Lanka Tourism är redo att visa upp destinationens unika egenskaper, kulturella mångfald och varma gästfrihet...
Mot slutet av veckan kan värmen göra comeback. Ett högtryck som byggs upp över Tyskland...
När mörker och kyla tar över här hemma blickar många mot fjärran resmål. Enligt TUI har bokningarna...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy