onsdag 14 jan, 2026

Turismen i EU ökar – Lettland nytt dragplåster

Dela

Foto: Eurostat

Turistnäringen i EU ökar. Under 2017 ökade antalet övernattningar i EU med 5,1 procent till totalt 3,2 miljarder.

Visar statistik från Eurostat.

Turistbesöken var upp 6,9 procent. I Sverige var tillväxten 0,5 procent totalt och turistövernattningarna steg med 3,9 procent.

Antalet turistnätter har ökat varje år sedan 2009. Spanien ökade med 3,6 procent, Frankrike 6,6, Italien 5,4 och Tyskland 2,7. Spanien är med sina 471 miljoner övernattningar det största turistlandet i Europa.

Mäter man tillväxt ligger dock Lettland i topp med en ökning med 12 procent. Slovenien ökade 11,3 procent och Kroatien med 10,6. Även Portugal, Tjeckien och Cypern hamnar i topp. Luxemburg går mot strömmen och minskar turistnäringen.

Källa:finwire

Dela

Relaterade inlägg

Ving kommer idag med glädjande nyheter för alla resesugna sörmlänningar. Efter 15 års uppehåll kommer...
Få koll på årets alla röda dagar och planera in årets semester på bästa sätt....
GO Sport Travel har utsetts till Official Ticket Agent of FC Barcelona.Partnerskapet innebär att GO Sport...
Den största resemässan i norra Europa rymmer hela världen i Helsingfors Mässcentrum. Mer än 1000...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy