söndag 13 sep, 2026

Turister på sjukhus i Fiji efter druckit cocktail

Fiji travel

Dela

Sju utländska turister vårdas på sjukhus med misstänkt alkoholförgiftning i Fiji. Flera ska vara i kritiskt tillstånd.

De alla tros ha druckit cocktails på ett femstjärnigt hotell under lördagskvällen och strax därpå blivit illamående, kräkts och visat symtom på neurologiska skador.

Turisterna är i åldrarna 18 till 56, varav fyra australier, en amerikan och två utlänningar som bor i Fiji, vars nationaliteter inte ännu uppgetts.

Australiens utrikes- och handelsdepartement (DFAT) har uppmanat turister att vara uppmärksamma på riskerna med bland annat metanolförgiftning vid konsumtion av alkoholhaltiga drycker i Fiji, skriver BBC.

Händelsen inträffar bara några veckor efter att sex turister i Laos, varav två danskar, avlidit på grund av misstänkt metanolförgiftning.

Fijis polis utreder händelsen.

Källa:TT-Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Gabriele Lenger, Markets Danmark & Sverige
Österrike vill minska beroendet av vintersäsongen och ser en tydlig potential i den svenska marknaden....
Finnair Plus och Radisson Rewards inleder ett nytt lojalitetssamarbete. Medlemmar kan växla poäng mellan programmen...
Katalonien vill gå från turistvolym till värde och locka fler resenärer utanför högsäsongen och Barcelona....
Escape Travel utökar sitt utbud för personer som reser på egen hand. Satsningen omfattar särskilda...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy