fredag 12 dec, 2025

Tyska piloter i endagsstrejk

Dela

Foto:wikipedia.org

Piloter vid det tyska flygbolaget Lufthansa tas på fredag ut i en endagsstrejk, rapporterar nyhetsbyrån Reuters. Flera tusen passagerare kommer att påverkas.

Fackförbundet Vereinigung Cockpit (VC) säger att löneförhandlingarna har strandat. VC kräver bland annat en löneökning på 5,5 procent för sina drygt 5.000 piloter.

I slutet av juli genomförde markpersonal en liknande endagsstrejk. Efter det har nya löneavtal nåtts med markpersonalen.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Inför vintersäsongen 2026/2027 startar Ving direktflyg från Stockholm Arlanda till Krabi med det egna flygbolaget...
Ett brittiskt fackförbund har varslat drygt 130 kabinanställda hos SAS dotterbolag SAS Connect i London...
Emirates introducerar nu Emirates Asia Pass – en ny reseprodukt som gör det möjligt för svenska resenärer...
I November hade Norwegian 1,5 miljoner passagerare medan Widerøe hade 324 000 passagerare. Totalt hade...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy