tisdag 17 jun, 2025

Tyskland lamslås av lönestrejker

Dela

Foto:Deutsche bahn

Med krav på lönelyft på över tio procent försöker stora fackförbund i dag lamslå Tyskland. Arbetspendling, tåg och flyg drabbas hårt av landsomfattande strejker.

Facken Verdi och EVG baserar sin hårda linje på den inflation och alla prisökningar som påverkar stora delar av Europa. De kräver att löneökningarna ska ligga på minst 500 euro (5 600 kronor) i månaden.

Tågtrafiken slås ut nästan helt. ”DB:s fjärr- och regionaltrafik är den 27 mars inställd”, konstaterar den stora tågoperatören Deutsche bahn på sin webbplats.

Även inrikesflyget är i stort sett helt stoppat, framgår det av de tyska flygplatsernas sajter. Men utrikesflyget går, om än delvis med förseningar.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Viking Line förbereder sig för att starta en helt utsläppsfri trafik mellan Helsingfors och Tallinn....
De norska partierna Arbeiderpartiet (Ap), Senterpartiet (Sp) och Sosialistisk Venstreparti (SV) är överens om en...
Intresset för kryssningar utomlands ökar bland svenskarna. Enligt resebyrån Ticket har bokningarna av kryssningar i...
Pop-up-bastur överallt. Bastu i Eurovision Song Contest. Bastu i internationella medier. Bastur är just nu...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy