onsdag 19 nov, 2025

Uber och Weride lanserar robottaxitjänst i Abu Dhabi

Foto:Business Wire

Dela

Tech-bjässen Uber och det kinesiska teknikföretaget Weride har lanserat en kommersiell robottaxitjänst i Abu Dhabi. Det är Ubers första internationella satsning på autonoma fordon.

Satsningen i Abu Dhabi kommer enligt de båda bolagen vara småskalig till att börja med. Varken Uber eller WeRide har delat med sig av några detaljer kring hur många fordon som initialt kommer att rulla ut på Abu Dhabis gator.

Den första lanseringen kommer att ske mellan Saadiyat Island och Yas Island, samt längs rutterna till och från Zayed International Airport.

Någon börsfest blev det dock inte för Uber, vars aktie tappade runt 9,6 procent efter beskedet att Alphabet-ägda Waymo expanderat till Miami. 

Uber har under det senaste året raddat upp partnerskap inom flera sektorer med företag som  Wayve, Serve Robotics, Aurora Innovation och Waabi.

Källa:DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Uteserveringar förbjuds i Florens historiska centrum. Det beror på klagomål från stadens invånare – men...
Under flera perioder under 2024 har anställda på Liseberg fått gratis åkpass och prova-på-paket.  Men dealen...
Populära skidorten Sölden inför alkoholförbud. Från och med den 1 december är det inte längre tillåtet...
Thailand är fortfarande ett av vinterns mest populära resmål, men inför årets säsong finns några...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy