torsdag 22 okt, 2026

UD avråder från resor till nordvästra Rwanda

Foto:UD

Dela

Svenska utrikesdepartementet avråder från icke nödvändiga resor i distriktet Rubavu i Rwanda. Beslutet togs på tisdagen med hänvisning till säkerhetsläget och gäller tillsvidare, skriver man i ett pressmeddelande.

Ruvabu, som ligger i de nordvästra delarna av Rwanda, gränsar mot grannlandet Kongo-Kinshasa, där striderna de senaste dagarna intensifierats mellan landets militär och rebellgruppen M23.

Rwandas näst största stad Gisenyi, med en kvarts miljon invånare, ligger i det berörda distriktet. Staden är sammanväxt med miljonstaden Goma på andra sidan gränsen, som M23 hävdar kontroll över.

Källa.TT-Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

London fortsätter arbetet med en möjlig avgift på hotellövernattningar sedan den brittiska regeringen beslutat att...
Sverige registrerade 31,2 miljoner gästnätter under juni–augusti 2026. Det är 3,6 procent fler än under...
SkiStar lanserar all inclusive på SkiStar Lodge Lindvallen i Sälen under vintersäsongen 2026/2027. Det nya...
Japan tog emot 3,1 miljoner internationella besökare i september 2026. Det är fem procent färre...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy