onsdag 4 nov, 2026

UD avråder från resor till nordvästra Rwanda

Foto:UD

Dela

Svenska utrikesdepartementet avråder från icke nödvändiga resor i distriktet Rubavu i Rwanda. Beslutet togs på tisdagen med hänvisning till säkerhetsläget och gäller tillsvidare, skriver man i ett pressmeddelande.

Ruvabu, som ligger i de nordvästra delarna av Rwanda, gränsar mot grannlandet Kongo-Kinshasa, där striderna de senaste dagarna intensifierats mellan landets militär och rebellgruppen M23.

Rwandas näst största stad Gisenyi, med en kvarts miljon invånare, ligger i det berörda distriktet. Staden är sammanväxt med miljonstaden Goma på andra sidan gränsen, som M23 hävdar kontroll över.

Källa.TT-Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Den svenska researrangören Qtravel stärker sin närvaro på den danska marknaden genom att lansera en...
Liseberg investerar 8,6 miljoner kronor i en ny ljusvandring inför vintersäsongen 2026. Satsningen omfattar en...
Apollo utökar sitt charterutbud från Norrköping Airport med en direktresa till Fuerteventura under sportlovet 2027....
Svenskarnas semesterbokningar till USA har minskat med 12 procent jämfört med 2024, enligt resebyrån Tickets...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy