lördag 18 apr, 2026

Utrymningsvägar saknades på Oceana vid branden

Foto: Oceana Liseberg

Dela

Det saknades utrymningsvägar när Lisebergs nya vattenpark Oceana började brinna i februari, rapporterar radioprogrammet Kaliber och P4 Göteborg.

Bland annat fick personer som befann sig på fjärde och femte våningen ta sig till tredje våningen där det fanns en utrymningsväg. Istället fick flera personer springa genom röken.

Brandexperter är kritiska till bristen på just utrymningsvägar i tornet och där de övriga våningarna inte var klassade som våningsplan.

Enligt den brandskyddsbeskrivningen gjordes bedömningen att utrymningsvägar inte krävdes.

– Jag ser svårigheter att göra en utrymningsväg bara för byggtid men sett till hur det blev måste svaret nog vara ja, det skulle nog vara bra att ha en utrymningsväg där uppe, säger brandingenjören Joakim Sandström.

NCC, som är huvudentreprenör för bygger, säger att de uppfattat att de följt de regler som finns men vill i övrigt inte kommentera kritiken.

Källa:Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Enligt resebyrån Ticket har vårens resebokningar ökat med 14 procent, och det är framför allt...
Japans turism fortsätter att växa, trots ett kraftigt tapp av besökare från Kina. Nya siffror...
United Spirit Nordic
Många ser Mauritius som en samlad destination, men öns karaktär skiftar markant beroende på om...
Det amerikanska taxi- och leveransbolaget Uber har åtagit sig att satsa över 10 miljarder dollar,...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy