torsdag 26 mar, 2026

Vaktombytet tillbaka på Buckingham Palace

Dela

Till fromma för britternas och turisternas känsla av normalisering kan rapporteras att vaktombytet vid Buckingham Palace åter är i bruk.

Ett ofrivilligt uppehåll sedan mars förra året har naturligtvis pandemin som orsak.

I måndagens ceremoni ”Changing the Guard” lämnade drottningens vakter över ansvaret för att skydda Buckingham Palace och St James’s Palace till första bataljonens Coldstream-vaktstyrka, vars musikband rev av en version av Spandau Ballets ”Gold” som en hyllning till brittiska guldmedaljörer vid OS i Tokyo.

Buckingham Palace är den brittiska monarkens officiella residens i London. Men drottning Elizabeth II bevittnade inte måndagens vaktombyte. Som traditionen bjuder avnjuter hon sommarsemester på slottet Balmoral i Skottland.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

De första veckorna efter krigsutbrottet i Mellanöstern visar en tydlig förändring i nordiska resvanor. Nya...
Påskresorna ökar i år. Enligt resebyrån Ticket bokar fler svenskar utlandsresor inför det kommande lovet –...
I en tid präglad av geopolitisk oro, ekonomisk osäkerhet och snabb teknikutveckling förändras människors syn...
Förra året blev ett rekordår rent ekonomiskt för nöjesparken Tivoli i Köpenhamn. Omsättningen uppgick till...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy