onsdag 18 mar, 2026

Vaktombytet tillbaka på Buckingham Palace

Dela

Till fromma för britternas och turisternas känsla av normalisering kan rapporteras att vaktombytet vid Buckingham Palace åter är i bruk.

Ett ofrivilligt uppehåll sedan mars förra året har naturligtvis pandemin som orsak.

I måndagens ceremoni ”Changing the Guard” lämnade drottningens vakter över ansvaret för att skydda Buckingham Palace och St James’s Palace till första bataljonens Coldstream-vaktstyrka, vars musikband rev av en version av Spandau Ballets ”Gold” som en hyllning till brittiska guldmedaljörer vid OS i Tokyo.

Buckingham Palace är den brittiska monarkens officiella residens i London. Men drottning Elizabeth II bevittnade inte måndagens vaktombyte. Som traditionen bjuder avnjuter hon sommarsemester på slottet Balmoral i Skottland.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Ett omfattande strömavbrott råder just nu på Kuba, rapporterar flera medier. Elnätet på önationen har kollapsat...
Tech-bjässen Uber har inlett ett samarbete med Motional som gör det möjligt för Uber-resenärer i...
Medan flera flygbolag varnar för dyrare biljetter på grund av ökade bränslekostnader, försäkrar Apollo att...
Det oroliga omvärldsläget gör att allt fler svenskar väljer att semestra på hemmaplan. Sedan attackerna...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy