fredag 9 okt, 2026

Vaktombytet tillbaka på Buckingham Palace

Dela

Till fromma för britternas och turisternas känsla av normalisering kan rapporteras att vaktombytet vid Buckingham Palace åter är i bruk.

Ett ofrivilligt uppehåll sedan mars förra året har naturligtvis pandemin som orsak.

I måndagens ceremoni ”Changing the Guard” lämnade drottningens vakter över ansvaret för att skydda Buckingham Palace och St James’s Palace till första bataljonens Coldstream-vaktstyrka, vars musikband rev av en version av Spandau Ballets ”Gold” som en hyllning till brittiska guldmedaljörer vid OS i Tokyo.

Buckingham Palace är den brittiska monarkens officiella residens i London. Men drottning Elizabeth II bevittnade inte måndagens vaktombyte. Som traditionen bjuder avnjuter hon sommarsemester på slottet Balmoral i Skottland.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Sverige hamnar på plats 19 bland världens bästa länder i Condé Nast Travelers Readers’ Choice...
Europas rese- och turistnäring väntas växa med 3,1 procent under 2026, jämfört med 2,6 procent...
Sverige uppmärksammas i flera internationella reserankningar. Condé Nast Traveler placerar landet på plats 19 bland...
World Travel & Tourism Council (WTTC) och International Congress and Convention Association (ICCA) har tecknat...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy