lördag 31 okt, 2026

Vaktombytet tillbaka på Buckingham Palace

Dela

Till fromma för britternas och turisternas känsla av normalisering kan rapporteras att vaktombytet vid Buckingham Palace åter är i bruk.

Ett ofrivilligt uppehåll sedan mars förra året har naturligtvis pandemin som orsak.

I måndagens ceremoni ”Changing the Guard” lämnade drottningens vakter över ansvaret för att skydda Buckingham Palace och St James’s Palace till första bataljonens Coldstream-vaktstyrka, vars musikband rev av en version av Spandau Ballets ”Gold” som en hyllning till brittiska guldmedaljörer vid OS i Tokyo.

Buckingham Palace är den brittiska monarkens officiella residens i London. Men drottning Elizabeth II bevittnade inte måndagens vaktombyte. Som traditionen bjuder avnjuter hon sommarsemester på slottet Balmoral i Skottland.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Katalonien lyfter fram sina nio vinrutter för att locka resenärer med olika intressen och kunskaper....
Japan lyfter fram sitt religiösa och kulturella arv genom nya reseupplevelser i landets centrala bergsområden....
Kroatien stärker sin position som gastronomisk destination. I Michelinguiden för 2026 får Harry’s Piccolo Poreč...
Sydkorea har passerat sitt tidigare årsrekord för internationella turistankomster med mer än två månader kvar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy