onsdag 19 aug, 2026

Biobränsle i pumpen på svenska flygplatser

Dela


Fem av Sveriges största flygplatser kommer från och med onsdagen att blanda ut flygbränslet i pumparna med bioflygbränsle.

Det statliga bolaget Swedavia har köpt sammanlagt 542 ton bioflygbränsle som ska pumpas ut i en till två dagar på flygplatserna Arlanda, Landvetter, Bromma, Visby och Luleå, enligt ett pressmeddelande.

Bränslet är tillverkat av använd frityrolja och minskar utsläppen av fossil koldioxid med upp till 80 procent jämfört med konventionellt flygbränsle, enligt Swedavia.

”Flyget behöver vara en del av framtidens transporter och dessa måste vara hållbara. På kort sikt är biobränsle den lösning som kan göra mest nytta för klimatet och därför är satsningar på det helt nödvändiga”, säger Swedavias vd och koncernchef Jonas Abrahamsson i pressmeddelandet:

”Med vår skog som råvara har vi dessutom goda möjligheter till en storskalig, inhemsk produktion av biobränsle. Här finns potential till en ny svensk, industriell paradgren”.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Tata Consultancy Services och Rolls-Royce har för första gången framgångsrikt kört en modern flyggasturbin på...
travelreport
Den värsta toppen för jetbränsle har passerat – men biljettpriserna ligger kvar på höga nivåer. ...
SAS återvänder till Indien efter 17 års frånvaro. Den 1 oktober 2026 startar flygbolaget en...
SAS
Ett flygplan som skulle från Arlanda till Vasa har fått vända och nödlanda.  – Efter start...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy