måndag 5 maj, 2025

EU säger nej till Siemens och Alstoms fusion

Dela

Foto:alstom

EU:s konkurrensmyndigheter säger nej till tyska konglomeratbjässen Siemens och franska Alstoms planerade fusion av sina tågverksamheter.

Det rapporterar Reuters och hänvisar till källor. Tanken var att det nya sammanslagna bolaget skulle ta upp kampen med Kina.

Fusionen faller, om uppgifterna stämmer, i så fall trots att både den franska och tyska regeringen har stått bakom sammanslagningen. EU:s beslut väntas bli offentligt i börja av nästa månad, enligt Reuters.

Enligt nyhetsbyrån kan det också få Siemens att knoppa av tågenheten, Siemens Mobility.

Hade fusionen gått igenom hade det nya sammanslagna bolaget blivit näst störst i världen, hälften så stort som statliga kinesiska CRRC. Den sammanslagna omsättningen skulle varit 15 miljarder euro. Kanadensiska Bombardier är också stora inom tåg men hade om fusionen gått igenom varit hälften så stort som Siemens-Alstom.

Källa:finwire

Dela

Relaterade inlägg

Betydligt stabilare trafik levererades under årets första kvartal till SJs resenärer jämfört med samma kvartal...
En ny analys utförd av affärsresebyrån FCM Travel bland 450 affärsresenärer i Norden avslöjar tydliga...
Klockan 9 på onsdag släpps SJ:s biljetter för julen. Biljettsläppet resulterar ofta att hemsidan kraschar eller...
Snabbtågsoperatören VR ökar nu antalet resor inför jul och under mellandagarna med över 17 000...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy