söndag 1 nov, 2026

Inrikesflyget fortsätter rasa – lägsta sedan finanskrisen

Dela

Foto:Swedavia

Antalet resenärer inom svenskt inrikesflyg är det lägsta sedan finanskrisen. Hittills i år ligger tappet på åtta procent.

I september låg minskningen på fem procent jämfört med samma månad i fjol, till 1.125.000 resenärer, rapporterar Swedavia.

Orsakerna tros vara flera: Skatter och avgifter, bränslepriser – och klimatdebatten. Flygbolag som SAS och BRA satsar nu bland annat på biobränslen och propellerflygplan i hopp om att hejda trenden.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

De spanska flygplatser som drivs av Aena tog emot 257,2 miljoner passagerare under årets första...
VIVA Cruises växlar upp sitt Europaprogram och presenterar 325 flodkryssningar med sju fartyg under jubileumsåret...
Egyptens turism fortsätter att växa. Under årets första nio månader tog landet emot 14,4 miljoner...
Efter starka tidiga bokningar utökar Jet2 sitt program till Tunisien. Över 32 000 extra flygstolar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy