måndag 19 okt, 2026

Flygjättens förlust under kvartalet: 13 miljarder kronor

Dela

Foto:wikipedia.org

I mars enskilt föll intäkterna med 47 procent. 

Det tyska flygbolaget Lufthansa släpper preliminära siffror för det första kvartalet som visar att intäkterna minskade med 18 procent till 6,4 miljarder euro.

Det preliminära justerade rörelseresultatet för första kvartalet uppgick till -1,2 miljarder euro (jämfört med minus 336 miljoner motsvarade kvartal i fjol). Bolaget väntar därutöver nedskrivningar av tillgångar samt press från minskat värde av olika säkringar, enligt ett pressmeddelande. Mer information utlovas i den rapport som flyttas fram till den andra halvan av maj. 

Lufthansa skriver vidare att det för närvarande har en likviditet om 4,4 miljarder euro. Men det väntar sig en signifikant nedgång i denna under de kommande veckorna och bolaget tror sig inte kunna låna upp detta behov på marknaden. Lufthansa är i dialog med regeringar i bolagets hemländer och ledningen säger sig vara säker på att dessa samtal kommer att vara framgångsrika. 

Källa:nyhetsbyrån direkt

Dela

Relaterade inlägg

Efter starka tidiga bokningar utökar Jet2 sitt program till Tunisien. Över 32 000 extra flygstolar...
TUI River Cruises lanserar sitt största program hittills inför sommaren 2028. Flottan växer till tio...
Norse Atlantic Airways ökade sin enhetsintäkt, TRASK, med 35 procent i september till 5,8 amerikanska...
Visit Sweden lanserar den 29 september den globala kampanjen ”The Introvert Travel Agency”, som ska...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy