söndag 1 mar, 2026

Lufthansa bekräftar överenskommelse med tyska staten

Dela

Foto: Mats Montner

Flygbolaget Lufthansa bekräftar nu en överenskommelse med tyska staten värd 9 miljarder euro för att rädda bolaget ur pandemikrisen, framgår av ett pressmeddelande.

Avtalet, som läckte ut via den tyska nyhetsbyrån DPA tidigare under måndagen, innebär att staten tar en 20-procentig andel i Lufthansa.

Lufthansas aktie handlades upp med omkring 6 procent på måndagen, samtidigt som hela sektorn lyftes av att flera europeiska länder de senaste dagarna aviserat att gränser kommer att öppnas lagom till den mest intensiva turistsäsongen under sommaren.

Källa:nyhetsbyrån direkt

Dela

Relaterade inlägg

Den svenske turisten tuppade av efter att ha blivit bjuden på drinkar av en man...
Öresundstågsresandet ökade till 36,7 miljoner resor under 2025, en ökning med två procent jämfört med...
Det är enligt SJ ”stora följdförseningar” i tågtrafiken mellan Stockholm och Göteborg efter ett tidigare...
Det nya avtalet lägger grunden för att positionera Oman som en sol-och-bad-destination för europeiska semesterfirare...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy