torsdag 7 maj, 2026

Flygtrafiken säkrad i Gällivare – efter nya kraven

Dela

Flygtrafiken till och från Gällivare är säkrad för den kommande vintern. Trafikverket och flygoperatören Nordic Aviation Group har tecknat avtal om en annan flygplanstyp som klarar de nya internationella friktionskraven.

Lösningen blev att nuvarande jetflygplan som trafikerar sträckan Arlanda–Gällivare via Arvidsjaur ersätts med ett turboprop flygplan, som klarar de nya reglerna.

Det medför att flygtiden blir längre och att man får färre säten per flight, men enligt ett pressmeddelande från Trafikverket kommer det att kompenseras av fler turer i veckan.

Källa:sverigesradio.se

Dela

Relaterade inlägg

Turistfavoriten Skansen i Stockholm ska dra ner på personal. I och med en omorganisation kommer man...
Den svenske turisten tuppade av efter att ha blivit bjuden på drinkar av en man...
Öresundstågsresandet ökade till 36,7 miljoner resor under 2025, en ökning med två procent jämfört med...
Det är enligt SJ ”stora följdförseningar” i tågtrafiken mellan Stockholm och Göteborg efter ett tidigare...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy