onsdag 12 aug, 2026

”Allvarligt fel” släckte Stockholms central

Dela

Stockholms centralstation drabbades av strömavbrott som slog ut rulltrappor, butiker och biljettautomater. Felet varade i omkring två timmar.

Enligt elnätsföretaget Ellevio handlade det om ”ett allvarligt fel” som berörde ett hundratal kunder inom det område i närheten av Sergels torg i Stockholm där centralstationen ligger.

Larmet om strömavbrottet kom vid 12.40-tiden.

”Eltillförseln till fastigheten fungerar inte i centralstationen. Det betyder att affärer, butiker och den service som finns i centralhallen inte heller har någon el. Så de har inte något ljus och det påverkar deras verksamhet”, sa Bo Albertsson, presschef vid fastighetsägaren Jernhusen, tidigt på måndagseftermiddagen.

Ellevio skickade tekniker till platsen för att felsöka. Runt 14.30 var elen på centralstationen tillbaka igen, enligt Jernhusen.

Det är oklart om några andra verksamheter i närheten drabbades.

Enligt Trafikverkets presstjänst finns det inga rapporter om att strömavbrottet påverkade tågen. Inte heller långfärdsbussarna ska ha störts av felet.TT

Dela

Relaterade inlägg

World Sustainable Travel & Hospitality Awards har öppnat anmälan till 2026 års program. Organisationer och...
Svenskarnas mobilsurfande utomlands fortsätter att öka. Under de två första veckorna i juli ökade Tele2-...
AI har snabbt blivit en del av reseplaneringen, men resenärerna är betydligt mer försiktiga när...
I Västeuropa har ihållande högtryck gjort perioden juni-juli till den varmaste hittills, enligt EU:s klimattjänst...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy