lördag 29 aug, 2026

Elflygstillverkare planerar fabrik

Dela

Det Kalifornienbaserade företaget Archer Aviation är intresserat av att investera 118 miljoner dollar (motsvarande 1,2 miljarder kronor) i en elflygsfabrik i anslutning till en flygplats i delstaten Georgia.

Archer vill bygga en slags flygande taxi som med hjälp av sex propellrar ska kunna lyfta som en helikopter, för att sedan rikta om propellrarna och färdas framåt som ett flygplan.

Farkosterna ska ha plats för en förare och fyra passagerare och användas för kortare flygturer i främst stadsmiljöer.

Företaget uppger att man räknar med att inledningsvis producera uppemot 650 flyg årligen, och att produktionen kan inledas mot slutet av 2024.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Efter flera år av snabb tillväxt ser turismen på Island ut att ha stabiliserats kring...
Intresset för WTM London 2026 är stort redan flera månader före mässan. Arrangören uppger att...
Monaco är ett av världens minsta länder, men rymmer en ovanligt stor blandning av historia,...
Solnedgångar, långa middagar och en flykt från vardagens måsten. Semestern kan göra mer för relationen...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy