lördag 13 sep, 2025

Försäljningslyft i restaurangbranschen

Dela

Foto:Statistikmyndigheten

De svenska restaurangernas försäljningsvolym steg 7,7 procent under det första kvartalet jämfört med motsvarande kvartal 2022. Det framgår av statistik från SCB.

I löpande priser ökade den totala restaurangbranschens försäljning med 17,2 procent under första kvartalet, jämfört med motsvarande period föregående år.

”Uppgången för restaurangförsäljningen förklaras till stor del av att första kvartalet 2022 påverkades av restriktionerna som infördes i samband med spridningen av covidvarianten omikron. Jämfört med motsvarande kvartal 2019 visar utvecklingen en mindre nedgång i försäljningsvolym”, säger Karl Sahlberg, statistiker på SCB.

Jämfört med första kvartalet 2019 minskade restaurangernas försäljningsvolym med 1,7 procent. 

Källa:Nyhetsbyrån Direkt-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Sommarens siffror visar att turismen har gjort en stark comeback. Antalet gästnätter i Sverige under...
Nu lanserar Visit Sweden ett nationellt API, Application Programming Interface, som en av de första...
Sri Lankas nya kampanj mot Skandinavien. Travelreport talar med Ambassadör Kapila Fonseka. Som en del av...
USA:s regering stämde på torsdagen den amerikanska taxi- och matleveranstjänsten Uber och anklagade bolaget för...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy