söndag 6 jul, 2025

Svenska turister fast på norska fjället – ätit giftsvamp

Dela

Två svenska turister har insjuknat efter att ha ätit giftig svamp på en fjälltur i Aurland i västra Norge, rapporterar NRK.

De ska nu räddas från fjället.

Turisterna ingår i en resegrupp, räddningstjänsten fick larmet under natten till onsdagen.

– Ett sällskap på fyra tillbringade natten i ett tält. Två av dem har haft problem med magen efter att ha ätit svamp, säger Stian Loven på Röda Korset, till NRK.

Sedan klockan sju har man jobbat med att få ned de från fjället. Nu vill man ta dem till närmsta väg.

– Det är väldigt sällan vi har uppdrag på grund av svamp. Det brukar vara utmattning, brutna ben eller folk som har gått vilse, säger Loven.

Källa:Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Kroatien fortsätter att bygga upp sitt rykte som en kulinarisk toppdestination och i den senaste...
Världspremiär för sommarens stora nyhet i Lisebergsparken – Kraftverket – en snurrig adrenalinfest som med...
Branden på den grekiska ön Kreta är fortfarande inte släckt. Resejättarna Ving och Apollo har tillsammans...
Snart är det dags att stänga ner datorn (för några av oss i alla fall)...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy