fredag 22 aug, 2025

Diplomat vägrade säkerhetskontroll

Foto:Swedavia

Dela

En utländsk diplomat vägrade gå igenom en säkerhetskontroll på Arlanda. Då fick polisen rycka in – för att reda ut vad som gäller, enligt lag.

Händelsen inträffade för knappt två veckor sen. Då beordrades polis till terminal två på Arlanda, i samband med att en utländsk diplomat skulle flyga därifrån.

När diplomaten passerade en larmbåge ska den ha markerat för en slumpmässig säkerhetskontroll – men diplomaten ”vägrade att underkasta sig säkerhetskontroll”, står det i ett polis-PM som nyhetsbyrån Siren har tagit del av.

Diplomatens förklaring

Diplomaten menade att det inte var larmbågen som hade markerat, utan flygplatskontrollanten som hade valt ut honom för en slumpmässig kontroll. Men enligt kameraövervakning som polisen kontrollerat syns det, enligt polisen, att bågen lös rött när mannen passerade.

Polisen fick koppla in sin samordnare för ambassadsäkerhet för att försöka reda ut situationen och peka ut vilka lagrum som gäller. Till slut valde diplomaten att ”underkasta sig säkerhetskontroll”, framgår av polisens rapport från händelsen.

Enligt Siren ska diplomater i regel genomgå säkerhetskontroller, men flygbolag kan låta dem komma ombord med eskort utan att ha gått igenom kontrollen.

Varifrån diplomaten kommer framgår inte av handlingarna.

Källa:Expressen.se

Dela

Relaterade inlägg

Skidresa till Andorra tillbaka direkt från Karlstad! Researrangören Quality Travel stärker sitt fokus på tillgänglighet och...
Wizz Air fortsätter att expandera på Swedavias flygplatser i Sverige. Både Göteborg Landvetter och Malmö...
En tioårig pojke lämnades kvar på en flygplats i Spanien efter att hans pass gått...
På flygplatser där det finns en särskild skanner ska man nu få ta med två...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy