tisdag 11 nov, 2025

”Allvarligt fel” släckte Stockholms central

Dela

Stockholms centralstation drabbades av strömavbrott som slog ut rulltrappor, butiker och biljettautomater. Felet varade i omkring två timmar.

Enligt elnätsföretaget Ellevio handlade det om ”ett allvarligt fel” som berörde ett hundratal kunder inom det område i närheten av Sergels torg i Stockholm där centralstationen ligger.

Larmet om strömavbrottet kom vid 12.40-tiden.

”Eltillförseln till fastigheten fungerar inte i centralstationen. Det betyder att affärer, butiker och den service som finns i centralhallen inte heller har någon el. Så de har inte något ljus och det påverkar deras verksamhet”, sa Bo Albertsson, presschef vid fastighetsägaren Jernhusen, tidigt på måndagseftermiddagen.

Ellevio skickade tekniker till platsen för att felsöka. Runt 14.30 var elen på centralstationen tillbaka igen, enligt Jernhusen.

Det är oklart om några andra verksamheter i närheten drabbades.

Enligt Trafikverkets presstjänst finns det inga rapporter om att strömavbrottet påverkade tågen. Inte heller långfärdsbussarna ska ha störts av felet.TT

Dela

Relaterade inlägg

Transportstyrelsen publicerade sin rapport om hur passagerare upplever priset för en taxiresa samt hur nöjda...
En ny undersökning från resebyrån Ticket visar att de flesta svenskar gärna reser utan sällskap....
Apollo rapporterar en försäljningsökning på nära 30 % för sommarresor jämfört med samma tid förra...
Medan Coca-Colas julkampanjer går varma världen över är det en annan dryck som regerar i...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy